STEAMPUNKER UŽ OD HLAVY!

s laskavým svolením autorky a nakladatelství Grada převzato z knihy Ve stylu steampunk

Inka Šrédlová, Fírer za Napařené hlavy

9.5.2022


"Jsem zapálený páropankáč, mám kostým, spoustu doplňků a hraček, už se těším, až vyrazím na akci... ale co, do kotle, provést s vlasy?" Známe? V této kapitole se Vám pokusím trochu pomoci a dát srozumitelný návod, jak se popasovat s vlasy v duchu steampunku, nepokazit celkový dojem z kostýmu a nezcvoknout se z toho.

JAK SI ŠLECHTILI POROST HLAVY LIDÉ VE VIKTORIÁNSKÉ DOBĚ?

Steampunk jako takový je v základu inspirován obdobím vlády královny Viktorie. Shrnuto jednou větou: dámy nosily vlasy dlouhé, co nejdelší, povětšinou sčesané do pevného účesu, pánové si stříhali všemožné (i dost nemožné) účesy, které stejně byly dříve nebo později splácnuté od klobouku.

Podstatná fakta v bodech:

  • Kosmetický průmysl je v té době v plenkách, leč na vzestupu.
  • Celkově se poměrně dbalo na hygienu, i když z pohledu dneška poněkud vlažně. Většinou se spíše omývali nad umyvadlem, koupel si dopřáli jen jednou za týden nebo déle a koupala se často v jedné vaně postupně celá rodina.
  • Kadeřníci byli výhradně pro dámy a většinou docházeli na pozvání do domů zámožných rodin.
  • Holičství bylo také spíše pro majetnou vrstvu, ale rozšířenější. Chudá pracující třída se musela upravovat sama.
  • Lepší, častější a luxusnější péči si mohli dovolit jen bohatí - nobilita.
  • Šampony a tužící přípravky se nejčastěji vyráběly z toho, co dům dal. Postupy byly velmi podobné dnešním NoPoo metodám.
  • Nejrozšířenější pomůcky na úpravu vlasů byly kartáč a hřeben. Vlasy zastřihovali nůžkami, vousy holili břitvou. Používali se též nahřívací kulmy (dvě želízka nahřátá nad kahanem) a byl vynalezen první fén (velký zhruba jako malá kamna).

ÚČESY VIKTORIÁNSKÉ DOBY

Jednotícím prvkem je kompaktní, pevný výčes vlasů u dam, může být kombinovaný s loknami. Velmi často účes doplňoval celkovou siluetu postavy. Na sváteční příležitosti nebo ve vyšších kruzích si ženy často zdobily vlasy hřebínky nebo různými ozdobami, velmi módní byly jednu dobu klobouky či fascinátory. Mezi jednotlivými dekádami se dá vystopovat určitá tendence, linie vlasů se různě posouvají, stejně jako u šatů. Doplňky do vlasů byly vyráběny z kovu, dřeva, slonoviny, peří či květů, často používali stuhy či provázky na svázání vlasů.

Pánové mají vzhledem k výběru účesu velmi volnou ruku, jediný rozdíl oproti dnešním trendům je ten, že neměli elektrické strojky a vystříhat skin fade nůžkami je téměř nemožné. Takže oblíbené vojenské sestřihy s patkou dnešní doby jste opravdu vidět nemohli. Zato hladce oholená tvář, či zaholená kontura vousů břitvou byla znakem gentlemana. Stejně jako vlasy čisté a upravené.

JAK TO ZAPOJIT DO STEAMPUNKU?

Steampunk není živá historie, proto není potřeba dohledávat si všechny dostupné prameny a zdroje informací. Naštěstí s průmyslovou revolucí přichází na scénu i fotografie, takže vizuálních inspirací je poměrně dost. Pro snazší volbu účesu jsem sepsala otázky (DESATERO NAPAŘENKY), na které když si odpovíte, budete mít jasno.

V mnohém se prolíná volba účesu se skládáním a stavěním kostýmu. Zcela jednoznačně spolu oblečení a vlasy úzce souvisí a pouze když se doplňují, vytváří harmonický celek. S oblibou o kostýmu přemýšlím jako o postavě, která má svůj vlastní příběh, abych snáz vychytala jednotlivé prvky. Pořád jsem to já, ale ten příběh za kostýmem mu dodává kompaktnost a soulad, snadněji se pak vyhnu nelogičnosti a potřebě "přilepit ještě ozubené kolečko, aby to byl echt steampunk".

OBRÁZKY 

Vytvořte si webové stránky zdarma!