DESATERO NAPAŘENKY

s laskavým svolením autorky a nakladatelství Grada převzato z knihy Ve stylu steampunk
Inka Šrédlová, Fírer za Napařené hlavy
9.5.2022

Deset otázek, které byste si měli položit než začnete tvořit svůj steampunkový účes.

1) PŘESNOST

Jak moc historicky přesný mám kostým? Dá se datovat?

Čím věrnější kopie dobového oblečení, tím přesnější by měly být i vlasy. Naopak čím volnější zpracování, tím větší divočinu můžete mít na hlavě. Steampunk se pohybuje napříč historií, v přítomnosti i v budoucnosti. Je možné udělat steampunkový cosplay nebo se pohybovat na poli fantazie a fantasy. S datací jako takovou si můžete hrát. A u některých období/cosplayů je účes tak signifikantní, že může nenásilně poukázat na kýžené historické období.

2) ZEMĚ

Z jaké země je (zhruba) můj kostým?

Nemusíte čerpat inspiraci jen v Anglii. Indický či koloniální steampunk je vizuálně velmi zajímavý. Zapojit můžete prvky z kterékoli folkloru si zamanete. Viktoriánské období není jen obdobím průmyslové revoluce, ale také obsazování nových území a objevování mnoha kultur. Africký steampunk? Proč ne, směle do toho.

Specificky pro vlasy to potom znamená velkou svobodu, umotat si viktoriánský výčes z dredů nebo rasta copánků je osvěžující změna. Nebo natřený polodlouhý pánský účes hlinkou bude takový úlet, že vás rozhodně nikdo nepřehlédne. Jen je dobré mít každý takový úlet podpořený doplňky a detaily oblečení.

3) POSTAVENÍ

K jaké společenské vrstvě moje postava patří?

V podstatě všude na Zemi se ve viktoriánském období rozevírají nůžky mezi chudinou a bohatými. A objevuje se první nešlechtická vrstva zbohatlíků, kteří si své postavení budují nikoliv dědičně, ale díky obchodu, výrobě a importu. Případně díky věhlasu na poli medicíny, umění a průmyslových vynálezů.

V každé z těchto vrstev můžete vysledovat jiné tendence ohledně vlasů. Bohatí mají čas a peníze na kadeřníka/holiče, chudší si musí poradit sami. Je lepší brát ohled na to, kde by se vaše "postava" asi pohybovala. Dáma ve velké večerní si může zaplatit kadeřníka, který vykouzlí vlny a složitý účes, komorná se spokojí s prostým spleteným copem zpevněným stuhou či pinetami.

4) PRÁCE

Co je moje práce? Čím se moje postava zabývá?

Jsou situace, kdy nikdy nebude mít člověk dlouhé rozpuštěné vlasy, protože by o ně prostě přišel nebo se mu do nich něco zamotalo. Například při zatápění jakéhokoli parního stroje, při jízdě na paromobilech, kole a jiných vehiklech, při opravování strojů, při letu v balónu nebo vzducholodi, při jízdě na koni, slonovi nebo jiné potvoře, při pečení, při práci v továrně, při potápění (pokud tedy není mořská panna či panic), při zkoumání neprobádaných krajin a národů... prostě a jednoduše: Akční dobrodružná postava, pokud to není postapo-steampunk, divoženka či válečník, nebude mít nikdy rozpuštěné vlasy a muži rozhodně nebudou bez pokrývky hlavy.

5) PŘÍLEŽITOST

Pro jakou příležitost by se moje postava takto oblékl/a?

Podobná úvaha jako o práci. Ale mohu být mechanik, který se vypravil na ples, přesto jsem hrdý na svou příslušnost k cechu mechaniků a moje velká večerní to bude odrážet. Stejně tak jinak bude vypadat bohatá šlechtična na plese, na vycházce nebo na dýchánku s přítelkyněmi. Někdy se prostě řeší vlasy a oblečení méně, jindy více.

6) LOKACE

Kde se bude konat událost, na kterou si chci kostým vzít?

Bod ryze praktický a za zvážení eventualit ohledně lokace mi jednou budete blahořečit. Než vyrazíte na sraz s páropankáči, zamyslete se, kde se událost koná...

Budu se pohybovat uvnitř nebo venku? Může pršet? Nebude vedro? Budu někde v prachu? Nebo to bude někde uvnitř, kde pojede klimatizace jako vzteklá?

Budu mít možnost se upravit a osvěžit nebo mám smolíka a toalety s tekoucí vodou jsou jen toužebným přáním?

Stejně jako je fajn těmto faktorům přizpůsobit oblečení, přizpůsobte i vlasy. Nemá smysl si na hlavu motat něco, co budu potřebovat každou chvíli zkontrolovat, jestli drží, když budu pobíhat půl dne po lese. Nebo si natáčet lokýnky, když bude dost možná pršet...

7) KLOBOUK

Budu mít klobouk celou dobu nebo jej budu chtít odložit?

Klobouk je báječná věc. Vypadá skvostně, umí doplnit celý kostým, pozdvihnout jej. Ale strašně se pod ním potí hlava a deformuje účes! U pánů to může být výhoda (zdůraznění autenticity), ale dámy většinou nechtějí být propocená "slizka".

Může ale poměrně elegantně vyřešit otázku "co s vlasy". Narazím klobouk, bekovku, bretoňku, přilbu, helmu, prostě cokoli, nechám koukat cop, drdol, smotek vlasů...nebo je nacpu do klobouku a je vyřešeno.

Pánové, jen pozor na události, kde se budete pohybovat uvnitř i venku a nechcete po sundání pokrývky hlavy mít otlak na čele a zpocené vlasy. V těchto případech doporučuji skvěle padnoucí klobouk nebo jej alespoň co nejčastěji odkládat.

8) SCHOPNOSTI

Jaké jsou moje vlasy a schopnosti?

Ne každé vlasy snesou všechny úpravy a také ne na všech typech vlasů drží všechno, co si vymyslíme. Také ne všechno, co v tutoriálu na YouTube vypadá snadné, opravdu také snadné je. Vřele doporučuji si vybraný účes několikrát natrénovat a otestovat, jak bude vypadat po 2 hodinách, než se pustíte do česání "naostro".

9) TIMING

Kolik budu mít prostoru a času pro převlečení?

Často opomíjený aspekt. Jak dlouho mi trvá nasoukat se do kostýmu, nalíčit se a kolik času potřebuji na učesání? Dá se to nějak urychlit? Naplánujte si přípravu tak, ať to není za trest, ale užijete si to!

10) REKAPITULACE

Dává celý kostým smysl, když propojím všechny prvky dohromady?

Poměrně často se mi stává, že se zacyklím na nepodstatném detailu a přestanu vnímat kostým jako celek. Stejně tak s vlasy. Méně je někdy více a jednoduchý cop může udělat větší parádu než složitý účes. Zkuste se podívat na celý plánovaný outfit s odstupem. Jestli ladí, jestli vás baví, fádní místa vylepšete a přebytečné prvky bez milosti odstraňte.

WEB

FACEBOOK

INSTAGRAM

Vytvořte si webové stránky zdarma!