CHARAKTERISTICKÉ ZNAKY STEAMPUNKU
brýle, parní stroje a hodiny, ale i chobotnice nebo morový doktor
Steampetka
19.3.2024
STEAMPUNKOVÉ BRÝLE aneb GOGGLESKY
jsou asi nejznámějším a nejviditelnějším znakem steampunkového kostýmu. A i když zdaleka není povinností je mít, většina z nás jimi ráda svůj kostým doplní. Já obvykle jejich potřebu vysvětluji nutností být připraven na cestu vzducholodí, kdy si musíte chránit oči před větrem a nízkou teplotou ve vysokých nadmořských výškách. A také se hodí při práci s parním strojem, protože oči si musíme ochránit i před možným únikem páry ze stroje.
Podíváme-li se na historické filmy, vidíme tyto brýle nejčastěji na obličeji řidiče automobilu. Ale bylo běžné nosit brýle při řízení automobilu v 19. století? Ne, nebylo. Nošení ochranných brýlí při jízdě automobilem bylo zbytečné, protože maximální rychlost motorových vozidel byla tehdy 15 až 20 km/h. Rychlejší automobily se objevily až na začátku 20. století, kdy se s vyšší rychlostí jízdy zvýšilo i proudění vzduchu kolem hlavy řidiče. Až tehdy začali řidiči nosit brýle, aby si chránili zrak.
A co letecké brýle? Také ještě ne. V tuto dobu lidé řešili, jak dostat do vzduchu stroj těžší než vzduch. Letecké brýle tedy ještě nebyly potřeba.
Ale odkud tyto brýle a jejich nošení vlastně vzešly? Nosili viktoriáni tento typ brýlí?
V 19. století bylo používání brýlí většinou omezeno na parní železniční dopravu. Na stránce steampunkavenue.com o tom píšou toto:
"S rychlým rozvojem železnice ve 40. letech 19. století se začaly sériově vyrábět škvárové brýle. Mohlo by se zdát, že tyto ochranné brýle byly vyhrazeny pouze pro železničáře, ale není tomu tak. Nosili je i cestující, protože vagony v té době neměly zasklená okna. Vozy třetí třídy navíc neměly ani střechu! Do vagónů tak foukal prach a škvára z komínů parních lokomotiv. Aby se cestující chránili, nosili ochranné brýle. Stejně jako tradiční brýle mohou mít i tyto ochranné brýle stranice." (My, normální lidi, říkáme nožičky). "Častěji však byly stranice nahrazovány koženým páskem nebo gumičkou, aby brýle těsně přiléhaly k obličeji pro maximální ochranu očí. Čočky mohou být bílé, modré, zelené nebo kouřové. Takže dobrá zpráva: Můžete být historicky přesní, když nosíte steampunkové brýle s nádhernými barevnými skly!" (volný překlad)
Ale je to pravda? Osobně bych si nedovolila tvrdit, že vagóny v tu dobu neměly prosklená okna. Vždyť už v roce 1865 jsou představeny první lůžkové vozy a luxusní Orient Express poprvé vyjíždí v roce 1883. Nicméně připouštím, že vozy, jimiž jezdily chudší vrstvy obyvatelstva takto vypadat mohly.
Škvárové brýle z 19. století najdete mezi obrázky.
STROJE A STROJKY, OZUBENÁ KOLA, TRUBKY a MĚŘÁKY
Steampunk se časově váže ke konci 19. století, kdy probíhala průmyslová revoluce a nastal velký rozvoj průmyslu. Parní i jiné mechanické stroje se bez ozubených kol a převodů neobejdou. Síla páry je obrovská a nebezpečí výbuchu kotle je stále přítomné. Jediné, co můžeme udělat, je hlídat tlak v kotli. Ozubená kola a měřáky tedy nemohou chybět.
PARNÍ LOKOMOTIVY, PONORKY a VZDUCHOLODĚ
Rychle se nerozvíjí jen průmysl, ale také doprava. Je to doba rozmachu parních lokomotiv, ponorek a vzducholodí. Na první úspěšný let motorového letadla bratří Wrightů si ještě pár let musíme počkat. Zrovna tak ještě nenastal čas automobilismu a motorismu.
ŽELEZO, MĚĎ, MOSAZ a KŮŽE
Ne, tehdy ještě neznali nerez a umělé hmoty.
HODINY
Klasické ručičkové hodiny sice vznikly už o několik století dříve, ale s rozvojem měst a práce v továrnách nastává i potřeba být v práci včas, protože provoz továrny na jednotlivce nečeká. Člověk se tedy začíná řídit přesným časem.
MOROVÝ DOKTOR
Jako vážně? Morový doktor? Vždyť první epidemie moru v Evropě vypukly ve 14. století, další velká epidemie moru byla v 17. století a naposled je mor v Evropě zaznamenán v polovině 18. století.
Důvod, proč je morový doktor ve steampunku tak oblíben, neznáme. Tedy alespoň ne já a moje okolí. Pokud ten důvod znáte, ráda vaše vysvětlení zveřejním.
CHOBOTNICE
Proč chobotnice? Vždyť s průmyslovou revolucí nesouvisí ani dobově ani funkčně. Na tohle téma jsme vedli debatu, ale nikdo neznal přesnou odpověď. Došli jsme jen k tomu, že ve Verneově románu 20 tisíc mil pod mořem bojuje potápěč s chobotnicí. Jinou souvislost jsme neobjevili.
Co nevíme my, ale může vědět někdo jiný. Šest důvodů, proč je chobotnice atributem steampunku nám nabízejí na již zmíněné stránce steampunkavenue.com. Odkaz na stránku najdete níže.