ŠEST DŮVODŮ, PROČ JE CHOBOTNICE MASKOTEM STEAMPUNKU

volně přeloženo z steampunkavenue.com

Steampetka 

19.3.2024

DŮVOD PRVNÍ

Je nepopiratelné, že klasický sci-fi román Julese Verna, 20 000 mil pod mořem (1870), ovlivnil hnutí steampunk. Vypráví příběh kapitána Nema a jeho pokročilé ponorky Nautilus. Během své cesty se Nautilus setkal s několika obřími chobotnicemi, se kterými kapitán Nemo a jeho posádka bojovali. Steampunkova fascinace chobotnicemi pravděpodobně pochází odtud.


DŮVOD DRUHÝ

Pohyb chobotnice je poháněn vodou, ne nepodobnou parnímu vozidlu. Když chobotnice potřebuje ve vteřině nabrat rychlost, aby chytila kořist nebo unikla predátorům, naplní si svalovou dutinu vodou a pak vodu rychle vytlačí sifonem. Tomu se říká tryskový pohon. S tímto pohonem se chobotnice a další hlavonožci považují za nejrychlejší mořské bezobratlé.


DŮVOD TŘETÍ

Ke steampunku patří i vynálezy a chobotnice patří k nejvynalézavějším živým tvorům. Chobotnice byly například pozorovány, jak sbírají odhozené kokosové skořápky, které používají k vytvoření mobilního úkrytu.


DŮVOD ČTVRTÝ

Cthulhu, fiktivní monstrum vytvořené H.P. Lovecraft, byl silně inspirován chobotnicemi. Poprvé se objevuje v roce 1928 v povídce The Call of Cthulhu, ve které je popsán jako chiméra chobotnice a draka. I když Cthulhu není steampunkové stvoření, existuje několik crossoverů steampunk/Cthulhu.


DŮVOD PÁTÝ

V 19. století byla chobotnice symbolem železnice a průmyslové revoluce, které jsou ústředním prvkem steampunkové kultury. Železniční společnosti se svými rozlehlými sítěmi, které se podobají chapadlům, byly považovány za monstra pokoušející se ovládnout země farmářů. Z tohoto důvodu byla před 150 lety jižní Pacifická železnice nazývána Chobotnice.


DŮVOD ŠESTÝ

Chobotnice vypadají tak nějak steampunkově. S jejich velkou, kulatou hlavou a jejich podivně tvarovanýma očima vypadají chobotnice, jako by měly neustále brýle a helmu. Jejich těla navíc svými dlouhými trubkovitými chapadly připomínají parní stroje.Vytvořte si webové stránky zdarma!