TIMELINE - VYNÁLEZY

karetní vědomostní hra

Steampetka
24. 4. 2023

JAZYK HRY: český

POČET HRÁČŮ: 2–8

DOPORUČENÝ VĚK: od 8 let

HERNÍ DOBA: 15 min

VYDAVATELÉ: Asmodée Editions, REXhry

AUTOR: Frédéric Henry

ROK VYDÁNÍ: 2010

Hra tak trochu klame tělem. Obrázek na krabičce je totiž steampunkový, ale ve hře samé není o steampunku ani zmínka. Není divu, u vynálezů, které existují pouze ve fantazii hráče, budete těžko určovat rok vzniku, a tak by při jejich zařazování na časovou osu mohlo dokonce dojít i k těžkému boji za použití některého z těchto dosud neexistujících vynálezů. A to přece není účelem hry.

Odpustíme-li tedy designerům tento drobný podvůdek, získáme hru nejen zábavnou, ale i poučnou.

Principem hry je správně odhadnout rok vzniku vynálezu a zařadit ho na časovou osu, kterou tvoří již zařazené karty. Správné zařazená karta zůstává ve hře a zahušťuje časovou osu. Nesprávně zařazená se odkládá stranou a hráč místo ní dostává novou kartu z balíčku. Vítězí ten, kdo správně umístí všechny své karty.

Časová náročnost je přímo úměrná počtu hráčů. Ve dvou jsme měli během pár minut dohráno, ve třech hra trvala výrazně déle. Nejen proto, že v jednom kole hráli tři hráči, ale především proto, že bylo vyloženo více karet a časové intervaly na ose byly tedy menší. Do intervalu trvajícího tři století se obvykle trefíte, ale co tři desetiletí? A to zklamání, když se seknete jen o rok. Ale i to se stává.

Hru můžu jen doporučit. Nejen proto, že mám ráda vědomostní hry, ale oceňuji i jednoduchá pravidla a to, že hra má spád. Prostě hru jen vytáhnete a hned hrajete, nečeká vás žádné několikahodinové studování pravidel nebo nastavování herních podmínek v každém kole.

Jediné negativum je stejné jako u všech vědomostních her, správné odpovědi si časem zapamatujete. Řešení je jednoduché. Až se všech 110 karet pevně usadí ve vaší paměti, pořiďte si další vydání. V prodeji je třeba Historie, Film a umění, Česko a dokonce i Star Wars. Sice už nebudou ve steampunkové krabičce, ale určitě vás budou bavit stejně. Jiná témata můžete hrát samostatně, nebo kartičky různých vydání smíchat dohromady. Časová osa je jen jedna a událostí je tolik.

úvodní informace převzaty z https://www.zatrolene-hry.cz/

OBRÁZKY

Vytvořte si webové stránky zdarma!