OD SUBKULTURY K LIFESTYLU

s laskavým svolením autorky a nakladatelství Grada jsme text převzali z knihy Ve stylu steampunk
Petra Slováková
6. 2. 2023

Jak již bylo řečeno, steampukový lifestyle vznikal velmi netypickým způsobem. Proces adaptace steampunku do módy se pojí zvláště s gothickou subkulturou. Na konci sedmdesátých let vznikla alternativní subkultura vycházející z nových hudebních směrů tvořících se z punkového odkazu, která dostala označení goth. Toto gothické hnutí, které posléze opět zapustilo kořeny natolik, že se přesunulo až do lifestylu, začalo koncem devadesátých let expandovat a prolínat se s mnoha tehdejšími vlivy, a to jak hudebními, tak módními. Jelikož gothic styl se dá rozdělit na mnoho druhů na základě odlišností, můžeme pro naše účely vypíchnout, že se objevila také odnož "victorian goth", kde byla využita inspirace viktoriánskou módou, a odtud byl už jen krůček ke steampunkové estetice, jejíž syntézou vznikl tzv. steamgoth. Později začal i tento směr žít vlastním životem a nyní máme vedle steamgoth, které s nadsázkou můžeme označit za gotiky, kteří objevili hnědou barvu, také čistokrevné steampunkery, jež často ani nejsou ovlivněni původní subkulturou. Problematika steampunkového módního stylu oblékání je samozřejmě složitější, ale její detailní syntézy a ovlivnění různými směry není pro pochopení samotného steampuku pro běžného konzumenta až tak důležité. Nutno také dodat, že chápání steampunku a jeho interpretace jsou odlišné i v rámci kontinentů a národů. Jinak se k němu staví lidé v USA a jinak ho chápe evropská základna příznivců. Můžeme tedy říct, že možnosti steampunkového oblečení a kostýmů jsou nepřeberné a jejich pojetí je vždy zcela individuální. Někdo vnímá steampunkera jako člověka nosícího volnou inspiraci oblečením z 19. století, jiní se zaměřují na steampunkovou estetiku, inspiraci průmyslovou revolucí či vlivy fantastiky. Na současnou podobu steampunkové módy působili přední tvůrci z oblasti alternativních stylů. Z nich by se dala vyzvednout původně britská modelka Kate Lambert, známá pod uměleckým jménem Kato, která pro svou značku Steampunk Couture navrhla mnoho různých (dnes takřka typických) modelů, jako jsou třeba pruhované legíny či bolerko s kruhovým výstřihem. Sama Kato bývá často inspirací pro steampunkové umělce, jak můžeme vidět např. v komiksech o Lady Mechanice. Její osobnost steampunk výrazným způsobem zpropagovala zvláště proto, že mnohé její kreace v sobě mají velkou dávku erotiky.

O oblíbenosti steampunku svědčí také to, jak lehce pronikl do mainstreamového podvědomí - ačkoliv se součástí hlavního proudu nikdy nestal, většina lidí se s ním v nějaké podobě setkala. Steampunkové šperky se objevují i v běžné produkci obchodních řetězců s módními doplňky, tento styl pronikl také do kolekcí světových značek (např. Victoria´s secret, Prada nebo Dolce & Gabbana). Nezřídka se s ním setkáváme ve filmové tvorbě, ať už má v příběhu podstatnou roli, nebo zde pouze dokresluje líbivou kulisu či zajímavý prvek. Nevyhýbá se ani hernímu průmyslu v jakékoliv podobě.

Steampunk je velmi variabilní a ať už o něm mluvíme jako o literárním subžánru, hnutí nebo alternativním lifestylu, všude má charakteristickou tvář. Něco, co inspiruje umělce, fanoušky, čtenáře, cosplayery či hudebníky. Steampunk totiž představuje lákavý a hravý styl, kde uplatníte svou fantazii i neotřelé nápady. Pevně věřím, že i tato kniha vás inspiruje a pomůže vám objevit pestrý svět steampunku plný šílených vědců a krásných dam v korzetech z doby, kdy nebe křižovaly vzducholodě a služba Impériu byla největší ctí, které se vám mohlo dostat.

OBRÁZKY

Vytvořte si webové stránky zdarma!