JAK SI VYTISKNOUT CIFERNÍK

VE SPRÁVNÉ VELIKOSTI

Steampetka
10.3.2022

Dlouho jsem bojovala s tím, aby vytištěný ciferník měl tu správnou velikost. Co já vyplýtvala papíru a toneru, než jsem se dobrala ke zdárnému výsledku. Nejspíš existují grafické programy, které to umí, ale ne každý je má k dispozici, nechce se s nimi učit pracovat,
nebo nechce trávit hodiny hledáním a zkoušením toho správného programu.

Pro vás, co patříte mezi výše uvedené, jsem sepsala jednoduchý návod, jak pomocí programu MS Word vytisknout ciferník ve velikosti, kterou potřebujete. A to s přesností na desetiny milimetru.

Předpokládám, že když už jste se rozhodli, že si sami vytisknete ciferník, máte na čem a jste alespoň trochu počítačově gramotní.

CO BUDETE POTŘEBOVAT

 • počítač s programem MS Word
 • papír nebo samolepka
 • tiskárna

POSTUP

 1. Najděte si na internetu obrázek ciferníku a uložte ho do svého počítače.
 2. Spusťte program MS Word.
 3. V nabídce postupně klikněte na Vložení - Obrazce - symbol oválu (1). Pokud není v nabídce naposledy použitých, najdete ho v části Základní obrazce.
 4. Nakreslete kruh (2). Neřešte, jak je velký a jestli je správně kulatý. To vyřešíme následujícím krokem.
 5. Pravým tlačítkem myši otevřete nabídku a klikněte na Další možnosti rozložení (3).
 6. Vyberte záložku velikost a zadejte potřebnou výšku a šířku ciferníku (4) a odsouhlaste tlačítkem OK. Snad nemusím dodávat, že obě hodnoty musí být stejné. Tedy pokud má být ciferník dokonalý kruh.
 7. Pravým tlačítkem myši otevřete nabídku a postupně klikněte na Výplň a Obrázek (5).
 8. Vyberte si, že chcete vložit obrázek Ze souboru (6).
 9. Najděte a vyberte obrázek ciferníku, potvrďte tlačítkem Vložit (7).
 10. Pravým tlačítkem myši otevřete nabídku, klikněte na Obrys a vyberte Bez obrysu (8). Pokud váš ciferník nemá jasné ohraničení a nevěděli byste, kde přesně ho máte vystřihnout, tento krok vynechte.
 11. Pokud nechcete plýtvat papírem nebo víte, že se vám práce s ciferníkem nepovede na poprvé, prostě si ciferník nakopírujte (9), klasika Ctrl+C a Ctrl+V. Na jednom listu papíru můžete vytisknout ciferník i v různých velikostech nebo s jiným obrázkem.
  Stačí zopakovat kroky 5 a 6 nebo 7 až 9.
 12. Obrázek vytiskněte (10).

Stejná kouzla můžete dělat i v MS Excel, bohužel však zde nedocílíte přesného rozměru. Obrazce se při tisku natahují do šířky.

OBRÁZKY

Vytvořte si webové stránky zdarma!