JANA SÁDLOVÁ

aktivní steampunkerka
25.3.2022

ŘEKNI NÁM NĚCO O SOBĚ.

Jsem žena mnoha tváří, stylů a zájmů, v nichž velmi významné místo zaujímá steampunk.

KDY A JAK JSI SE DOSTALA KE STEAMPUNKU?

Ke steampunku jsem se dostala v roce 2016 prostřednictvím sestry a švagra, kteří mu propadli dříve než já a stále jsou aktivními steampunkery. Mojí první akcí byl piknik v Grottě v pražské Grébovce. Koupila jsem si své první brýle, vyhrabala odložený jezdecký cylindr, našla dlouhou sukni a od sestry jsem si půjčila korzet. Jako živou dekoraci jsem si s sebou vzala miničivavu. Připadala jsem si tenkrát jako hvězda. A to byl vlastně teprve začátek. Dnes si kostýmy sama šiju nebo přešívám, zdobím a tvořím doplňky. To všechno pak spolu kombinuji, aby byl můj kostým pokaždé jiný.

CO MÁŠ NA STEAMPUNKU RÁDA?

Na steampunku mám ráda rozmanitost, fantazii, možnost nebýt občas civilistou a také setkávání s podobně zaměřenými blázny.

JAKÉ JE TVOJE OBLÍBENÉ DÍLO, AUTOR NEBO INTERPRET Z OBLASTI STEAMPUNKU?

Steampunková tvorba, to jsou pro mě především filmy, zvláště ty české.. Nelze nezmínit filmy Adéla ještě nevečeřela a Tajemství hradu v Karpatech. A to, že jde o parodie, kdy se člověk u filmu navíc ještě zasměje, je super.

ODKUD JSI A KDE SE S TEBOU MŮŽEME SETKAT?

Žiji v malé vesničce kousek od Benešova u Prahy a setkat se se mnou můžete především na akcích v Praze a středočeském kraji, ale za steampunkem si ráda zajedu po celé republice.

Nikdy nechybím na Parním festivalu na Konopišti, který tu již byl zmíněn. Jako "Benešačka" to považuji téměř za svoji morální povinnost. Krásné prostředí zámku Konopiště a přilehlých zahrad je příjemným bonusem nejen pro nás páropankáče, ale i pro ostatní návštěvníky.

JAK SE TVOJE RODINA STAVÍ K TVÝM STEAMPUNKOVÝM AKTIVITÁM?

My jsme taková steampunková rodina. Na akce jezdím většinou se sestrou a švagrem. A ti ostatní? Ti pro nás mají pochopení. Nic jiného jim totiž nezbývá.

JE NĚCO, NA CO JSME SE ZAPOMNĚLI ZEPTAT?

Dalších otázek by se jistě našlo mnoho. Třeba tato: Jaký je můj životní postoj? Jsem převážně pragmatik a realista. A z vlastní zkušenosti vím, že život nám někdy připravuje velmi těžké zkoušky. A tak se ráda směju. Na všechny a na všechno. Na svoje nejbližší, na ostatní lidi, na moje zvířata, na slunce, na přírodu i jen sama pro sebe. Život je pak prostě veselejší. Zkuste to taky...

FOTOGRAFIE

Vytvořte si webové stránky zdarma!