VE STYLU STEAMPUNK

KNIHA NAKLADATELSTVÍ GRADA PUBLISHING

Steampetka
22.3.2022

Tak jako se český národ s heslem "Národ sobě" na rtech skládal na stavbu Národního divadla, tak i my jsme se s heslem "Páropankáči sobě" na rtech chopili klávesnic a vytvořili tuto první a zatím jedinou českou knihu věnovanou steampunku.

Jak to vlastně bylo? Šperkařka Monsterance řešila s nakladatelstvím Grada Publishing svou knihu a z nakladatelství vzešla informace, že by chtěli vydat knihu věnovanou nějakému okrajovému stylu. A Monsterance nezaváhala a doporučila steampunk. Gradě se nápad zalíbil, a tak jsme udělali průzkum, kdo a čím by mohl do knihy přispět, a nakonec se projektu zúčastnilo 14 autorů, aktivních steampunkerů nebo výtvarníků tvořících ve stylu steampunku. Komunikaci s námi a nakladatelstvím si na svá bedra vzala zkušená spisovatelka Petra Slováková a v červenci 2021 se kniha konečně objevila na knihkupeckých pultech a v e-shopech (nejen knihkupeckých).

CO V KNIZE NAJDETE?

Dá se říct, že ať si vyberete cokoliv z oblasti steampunku, v knize to bude. Od článků o stylu, jeho vzniku i dnešní podobě, přes informace, jak si poradit s kostýmem, až po návody na steampunkové doplňky nebo dekorace. A samozřejmě spoustu fotografií našich steampunkerů v jejich nejlepších kostýmech.

OBSAH:

Petra Slováková, Gabrielle Taroka

VÍTEJTE VE SVĚTĚ ZÁZRAKŮ!

KDYŽ SE ŘEKNE STEAMPUNK

LITERATURA ZÁKLAD VŠEHO

ČESKÝ STEAMPUNK

OD SUBKULTURY K LIFESTYLU

Petra vás ve svých kapitolách seznámí s tím, co steampunk vlastně je, jak vznikl a jak vypadá dnes. Dozvíte se o steampunkové literatuře ve světě i u nás a jak se z literárního žánru stala subkultura.

Martina Bellovičová, Zlyhad

STEAMPUNK JAKO HUDEBNÍ ŽÁNR

Martina vám vysvětlí, proč je steampunková hudba v porovnání s dalšími hudebními styly jiná, jak vypadá a co jsou její charakteristické znaky. Nechybí ani část věnovaná steampunkovým kapelám.

Zdeňka Otipková

JAK JSEM VYRÁBĚLA STEAMPUNKOVÉ HOUSLE

Zdeňka vytvořila spoustu dekorací, z nichž některé mají blízko ke steampunku. Postupy použité při výrobě steampunkových houslí můžete použít i na jakýkoliv jiný starý předmět, který může ozdobit váš domov nebo doplnit váš kostým.

Rebeca ReveR

JAK VYTVOŘIT STEAMPUNKOVOU POSTAVU

SURVIVALISTÉ ANEB TROCHA DIESEL PUNKU

EPHIALTHEA PROKLETÁ KAPITÁNKA

Rebečiny kapitoly nejsou zcela steampunkové, ale věřím, že informace v nich obsažené při tvorbě svých kostýmů využijete. Píše se v nich o tom, co tvoří kostým a jak si vyrobit medaili. A pokud byste se nechtěli spokojit jen s kostýmem a chtěli si vyrobit i jiný obličej, postupujte stejně jako Rebeca, když vyráběla masku Ephialthey.

Jana Hlavinková, Astarael

MÓDA STEAMPUNKU A VIKTORIÁNSKÉ ÉRY

JAK SI SESTAVIT STEAMPUNKOVÝ OUTFIT

Steampunk je dobou vlády královny Viktorie a odíváním této doby se inspirujeme ve steampunku. A abyste věděli, čím se inspirovat, začtěte se do textu věnovaného viktoriánské módě, za kterým následují rady, jak si sestavit steampunkový outfit. Zajímá vás, jak vypadá steampunk Lolita? A jak řešit kostým v létě, když teploty převyšují třicítku? Nepřestávejte číst.

Martina Eignerová, Markéta von Spernak, Dragonfly handmade

VÝROBA ŠITÝCH KOSTÝMŮ A DOPLŇKŮ

Není lepší osoby, která by vám poradila ohledně šití, než je Martina. Než se pustíte do práce, přečtěte si, na co byste neměli zapomenout, aby byl výsledek podle vašich představ. I ti méně šikovní se mohou pustit do šití, mohou začít třeba šitou ozdobou na krk nebo zápěstí. Návod od Martiny vám s tím pomůže.

Klára Moulisová, Gehita shop

STEAMPUNKOVÝ MINIKLOBOUČEK

Protože drátovaný šperk již v knize prezentuje Monsterance, přináší vám Klára návod na plstěný steampunkový miniklobouček, který má snad každá steampunkerka. Tak honem vyrábět, přece nebudete pozadu.

Inka Šrédlová, Fírer, Napařená hlava

STEAMPUNKER UŽ OD HLAVY!

O čem jiném by Inka měla psát než o vlasech. Dozvíte se, jak vypadaly účesy a péče o vlasy na konci 19. století a co vše zvážit, když tvoříte účes ke svému steampunkovému kostýmu. K tomu všemu Inka přidala pár kadeřnických triků a návod na šitý drdol.

Lucie Lukačovičová

MASKA "POSLEDNÍ BŮH"

I maska může být součástí steampunkového kostýmu. Návod na ni pro vás připravila Lucie.

Petra Slováková

JAK VYTVOŘIT STEAMPUNKOVÝ NÁTEPNÍK

Petra je jednou z výrazných tváří českého steampunku a během doby, co se pohybuje ve světě steampunku, vytvořila mnoho skvělých kostýmů a doplňků. V knize vám prozradí, jak si vytvořit nátepník z různých materiálů, jak jej patřičně nazdobit a přidá i pár triků, na co si při jeho výrobě dát pozor.

Petr Dudek

STEAMPUNKOVÉ BRÝLE

Steampunkové brýle si můžete koupit, vyrobit z kovu, plastu nebo čehokoliv, co najdete doma, třeba z víček od saponátu. A co takhle zkusit kůži? S návodem o Petra to jistě zvládnete.

Monsterance

STEAMPUNKOVÉ POTVŮRKY

Monsterance vám ukáže, jak z amonita udělat pomocí drátu šperk. Vy nevíte, co je amonit? To je takový zkamenělý šnek. Šnek sice nemá se steampunkem nic společného, ale stejný postup lze použít i při výrobě šperku z ozubeného kola.

Ivana Bohušová, Ravenscraft

ŠPERKY Z PRYSKYŘICE

Medailony z pryskyřice jsou oblíbeným doplňkem kostýmu. Pryskyřici můžete použít nejen na šperk, ale i na medaile, měřák nebo třeba vytvoření čočky dalekohledu. Ivana pro vás napsala návod na náušnice s miniaturními ozubenými kolečky a malovaný medailon.

Petra Kamínková, Steampetka

VYROBTE SI STEAMPUNKOVÝ MĚŘÁK

Steampunk, to jsou technologie poháněné parou a pára v parním stroji musí mít ten správný tlak. Když je tlak malý, stroj nefunguje, když je velký, může vybouchnout kotel. Proto každý steampunker potřebuje měřák. Naše parní stroje obvykle nejsou funkční a funkční tedy nemusí být ani měřák. Přestaňte ho shánět po blešácích a prostě si ho vyrobte.

Jiří Libánský

SOUČASNÉ TECHNOLOGIE UŽITNÉ PŘEDMĚTY S TVÁŘÍ STEAMPUNKU

Zajímá vás, jak si Jiří poradil s mobilem, koloběžkou, segwayem nebo motorkou? A co je v jeho podání "Hands full" telefon? To vše najdete v této kapitole.

Petra Kamínková, Steampetka

DÍVEJTE SE KOLEM SEBE

V době 3D tiskáren možná trochu zastaralé rady. Ale ne všechno umí 3D tiskárna vyrobit. Třeba porcelánovou úchytku nebo kožené návleky na boty z ní nevytlačíte, ať děláte, co děláte. A přitom je celý svět plný věcí, které se mohou stát součástí vašeho kostýmu. Co jsem při tvorbě kostýmů použila já si přečtete v této kapitole.

Kniha je určena všem. Vám, kteří jste se steampunkem setkali teprve nedávno a chtěli byste se o něm dozvědět něco víc. Vám, které už steampunk zaujal natolik, že byste si chtěli vytvořit vlastní kosým nebo dekoraci. I vám, ostříleným steampunkerům, co hledáte inspiraci, jak ještě vylepšit svoje kostýmy.

FOTOGRAFIE

Kniha je dle našeho názoru velmi povedená a potvrzují to i nezávislé recenze:

FANTASY SCI-FI SVĚT

ČTEME ČESKÉ AUTORY

DRAGELL

ČASOPIS XB-1


O AUTORECH:

Petra Slováková, Gabrielle Taroka

aktivní steampunkerka, cosplayerka, šperkařka a spisovatelka. Zakladatelka a šéfredaktorka Českého steampunku a spolupořadatelka mnoha steampunkových a tematických akcí. Autorka prvního a zatím jediného českého steampunkového románu Démon z East Endu.

Martina Bellovičová, Zlyhad

aktivní steampunkerka, Djka, překladatelka, spisovatelka. Zakladatelka první české steampunkové kapely Clockwork Animals, organizátorka mnoha subkulturních akcí a jedna z guru stránky Český steampunk.

Zdeňka Otipková

výtvarnice, počítačová grafička, ilustrátorka, autorka materiálů pro děti i výtvarníky a kreativní kolegy. Sbírá předměty, které by jiní vyhodili, a dává jim nový život.

Rebeca ReveR

výtvarnice, tvůrce kožených doplňků, šperků a vlasových dekorací. Se steampunkem se seznámila při svém studijním pobytu v Paříži a dnes se s ní můžete setkat na našich steampunkových akcích.

Jana Hlavinková, Astarael

aktivní steampunkerka, knihovnice a knihomolka se zájmem o životní styl i módu devatenáctého století.

Martina Eignerová, Markéta von Spernak, Dragonfly handmade

aktivní steampunkerka a zručná krejčová, která vám ušije cokoliv, na co si vzpomenete, zakládající člen facebookové skupiny Steampunk Czech Republic.

Klára Moulisová, Gehita shop

aktivní steampunkerka, výtvarnice, šperkařka. Tvoří nejen ve stylu steampunku, ale také postapo a fantasy. Autorka drátěných šperků.

Inka Šrédlová, Fírer, Napařená hlava

aktivní steampunkerka, provozní a kadeřnice prvního pražského steampunkového kadeřnictví a holičství. Šéfuje Lov steampunkového pokladu a příslušnou sekci na webu Steamzine.

Lucie Lukačovičová

cestovatelka a spisovatelka, svůj steampunkově laděný román Poslední bůh umístila do Indie.

Petr Dudek

kožedělec z Ostravy. Kožený cylindr, kožené svářečské brýle, brašna zdobená ozubenými koly nebo maska morového doktora a mnoho dalšího vychází z jeho kožedělné dílny.

Monsterance

drátenice, šperkařka a lektorka drátování. Umotá jakýkoliv šperk, ale její specialitou jsou dračí oči.

Ivana Bohušová, Ravenscraft

výtvarnice, šperkařka, specializuje se na ručně malované medailony.

Petra Kamínková, Steampetka

aktivní steampunkerka, autorka mnoha steampunkových kostýmů a doplňků, šéfka sekce steampunku na webu Steamzine.

Jiří Libánský

aktivní steampunker, který přetváří moderní techniku do steampunkové podoby.

Vytvořte si webové stránky zdarma!