ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA
1977, ČESKOSLOVENSKO

Jana Sádlová
14. 4. 2022

První český film se steampunkovým vizuálem. V době, kdy steampunk ještě neexistoval, natočili čeští tvůrci komedii se steampunkovými prvky. Film je skvělou parodií na rodokapsové příběhy.

REŽIE: Oldřich Lipský

SCÉNÁŘ: Jiří Brdečka, Oldřich Lipský

VÝTVARNÍK: Jan Švankmajer

HERCI:

Michal Dočolomanský (Nick Carter), Rudolf Hrušínský (komisař Ledvina), Miloš Kopecký (baron von Kratzmar), Naďa Konvalinková (Květuška),
Ladislav Pešek (profesor Boček), Květa Fialová (hraběnka Thunová), Martin Růžek (pražský policejní ředitel), Olga Schoberová (hraběnčina společnice Karin), Václav Lohniský (baronův sluha)

OBSAH

Světoznámý americký detektiv Nick Carter je povolán do Prahy, aby vyřešil případ zmizení v rodině hraběnky Thunové. Protože je neznalý místních poměrů, je mu k ruce přidělen komisař Ledvina, který ho za hojné konzumace piva v pražských hospůdkách zasvěcuje do života v Praze.

U hraběnky Thunové k velkému údivu shledávají, že zmizelým není manžel baronky, ale její obrovský pes. Za zmizením psa nejspíš stojí obrovská masožravá květina, kterou baronce věnoval její přítel, baron von Kratzmar. Při dalším pátrání se Carter seznamuje s půvabnou Květuškou a jejím dědečkem, profesorem Bočkem.

Baron von Kratzmar však není baronem, ale zločincem, kterému říkají Zahradník a který se po mnoha letech chystá pomstít příkoří, které mu, jako neúspěšnému studentovi biologie, způsobil profesor Boček. Nástrojem pomsty má být právě ona masožravá květina, kterou pojmenoval Adéla a jejíž apetit výrazně zesílí při poslechu Mozartovy ukolébavky.

Baron profesora i s vnučkou vyláká do svého domu, kde jim připravuje nepěkný osud. Profesor má být sežrán Adélou a Květuška zneuctěna a prodána do jihoamerického nevěstince. To však Carter odhalí a barona i jeho pomocníka za pomoci komisaře Ledviny včas zneškodní a předá spravedlnosti.

KDE VE FILMU NAJDEME STEAMPUNK

Ve filmu hojně se vyskytující různá technická "udělátka" a přístroje, která americký detektiv používá. Ať je to jen klobouk s funkční boxerskou rukavicí či solární ručnice, která odrazem slunečních paprsků dokáže spálit zaměřený cíl. Naprosto dokonalý je pracovní oblek vyhlášeného detektiva, vybavený všelijakými technickými pomůckami.

NĚCO NAVÍC

Když Nick Carter listuje v lexikonu mezinárodních zločinců, jsou v něm vidět fotografie reálných zločinců.

Po světovém úspěchu filmu Limonádový Joe byl ohledně role Nicka Cartera osloven Robert Redford, jeho finanční nároky však byly vysoké. Roli měl původně hrát Jiří Kodet, který dokonce absolvoval i kamerové zkoušky, ale pak se nevešel do kostýmu, který byl již v tu dobu ušitý. A protože filmová studia nechtěla nést náklady na přešití kostýmu, dostal roli Michal Dočolomanský. Pro hlavní roli byli také zvažováni Ladislav Štaidl a Jaromír Hanzlík.

Masožravá rostlina Adéla nebyla umělou rekvizitou, jednalo se o skutečnou rostlinu, i když samozřejmě ne masožravou.

(zdroj: ČSFD)

A NA ZÁVĚR?

Proslulý, neohrožený a sličný americký detektiv konfrontovaný s českými lidovými poměry je prostě neodolatelně roztomilý. A výborné herecké výkony (nejen hlavních postav), tento pocit ještě umocňují.

FOTOGRAFIE

Vytvořte si webové stránky zdarma!