JAK ZA STEAMPUNK

NEUTRATIT MAJLANT

aneb

opravdu je steampunkový kostým drahý?

Steampetka
12. 2. 2023

Občas se s někým dám do řeči o steampunku a slyším názor: "Jo, moc se mi to líbí, rád bych se přidal, ale to víš
- steampunkový kostým, to je nákladná záležitost.

Jak pro koho. Je jen na každém, jak se s tím popere.

HLAVNĚ SE PŘEDEM NELEKNOUT

Chápu, že když se podíváte na internet, najdete tam vymazlené kostýmy s koženými doplňky a různými hejblaty. Ale uvědomte si, že pozornost fotografa zaujmou především tito lidé. Často se jedná o profesionální fotografie, kdy se modelka, která o steampunku do té doby neslyšela, navlékne do vypůjčeného kostýmu. Ale pokud se podíváte na fotky nebo videa z akcí, najdete tam i kostýmy zcela jednoduché a nenáročné.

Roli hraje i velikost komunity, čím větší je komunita, tím větší je i možnost, že výrazný kostým bude mít víc lidí. Dalšími faktory jsou kupní síla a množství pořádaných akcí. Čech si rozmyslí zaplatit dva tisíce za originální ručně vyrobený kožený nátepník, který si vezme dvakrát do roka, ale třeba Němci, který má násobně vyšší výplatu a akcí se účastní častěji, se cena jeví zcela jinak.

Ale nejsme v Německu. Český steampunkový rybníček je poměrně malý. Většina z nás má jednoduchý kostým, který časem vylepšuje nebo obměňuje. A taky každý nějak začínal. Já třeba na svém prvním steampunkovém pikniku měla civilní kabát, buřinku (kterou vlastním již léta) a na ni jsem si "odložila" kulaté sluneční brýle. A věřte, že jsem si piknik užila i v této parodii na kostým.

KLOBOUK

Možná namítnete, že ne každý má vhodný klobouk. Jasně, že nemá. Ale když se chce, všechno jde. Někteří kamarádi si klobouk vyrobili z papíru nebo z karimatky. Taky je možné si za pár korun koupit klobouk v prodejně karnevalových masek.

Dámy si třeba mohou vyrobit z plsti miniklobouček. Návod na něj najdete v knize Ve stylu steampunk. Neumíte s plstí nebo ji nemáte? Klobouček určitě půjde vyrobit i z kartónu.

A ani nemusíte mít klobouk, vhodné jsou i některé čepice, třeba bretonka. Nebo placatá vojenská čepice zvaná brigadýrka.

A vůbec, klobouk vlastně ani nepotřebujete, steampunkové brýle si můžete nasadit rovnou na hlavu.

BRÝLE

Brýle se dají koupit do sta korun. Dají se i vyrobit, třeba z kůže nebo EVA foam, pokud máte nějaké zbytky. Ale pokud byste museli materiál kupovat, tak se vám to nevyplatí. Kupte radši hotové brýle.

OBLEČENÍ

Vhodné oblečení se dá za pár kaček pořídit v sekáči. Jasně, asi to nebude hned, musíte mít taky trochu štěstí, abyste potkali skutečně dobrý kousek. Ale jde to. Existují i internetové stránky, kde se věci nabízejí zdarma, jen za odvoz. Někdy i boty a klobouky.

Dámy nemusí mít korzet. Natož ten opravdový od korzetiérky za tisíce. Ale pokud korzet chtějí, dá se pořídit už za 300 Kč. Jen je třeba počítat s tím, že kvalita odpovídá ceně. Nepočítejte s výrazným tvarováním postavy, levné korzety z Číny nejsou moc projmuté (obrázky lžou), ale jako výrazný prvek kostýmu poslouží velmi dobře. Ještě levnější, asi za 150 Kč, je široký pásek, který korzet imituje.

BOTY

Neříkejte mi, že máte jenom kecky nebo trackovky. Něco použitelného ve svém botníku určitě najdete.

KOLEČKA A DALŠÍ OZDOBY

Oblečení můžete ozdobit ozubenými kolečky. Pokud se nedostanete ke starému budíku, který byste mohli rozebrat, je možné si koupit dekorativní ozubená kolečka (dřevěná i kovová) v ceně asi 1 Kč za kus, v různě velkých baleních. Dekorativní kolečka jsou lepší, než ta pravá, ta totiž mají osičku, kterou musíte odstranit, protože překáží nebo vám může propíchnout oblečení.

A nemusí to být jen kolečka. Zdobit vás mohou i jiné kovové dílky, třeba pružiny, destičky nebo podložky.

DALŠÍ DOPLŇKY

Zkuste nějaký blešák. Nejlíp nějaký sousedský. Mám dojem, že profi prodejci poslední dobou považují za starožitnost jakýkoliv krám a podle toho nasazují ceny. Ale kdo ví, třeba budete mít štěstí.

Najděte si specializované bazary. Na Facebooku je "Steampunk bazar cz/sk" nebo "Bazar kostýmů a rekvizit". Také Aliexpress je plný steampunkových věcí. A bude-li vám stačit plast nebo koženka, moc neutratíte.

Doplňky si můžete vyrobit. Není to tak těžké. Je jen na vás, s čím umíte pracovat a jaký materiál máte levně k dispozici. Nemusíte kupovat velký kus kůže, stačí odřezky, které sešijete. Šev vůbec nebude na škodu. Naopak, výrobek ozdobí. Vyhazuje někdo starou koženou nebo koženkovou aktovku? Tak ji rozpárejte a vyrobte něco z ní.

A hlavně - dívejte se na svět jinak. Než něco vyhodíte, zkuste si představit, jestli by se to nedalo použít při výrobě doplňku. Dřívko od eskyma, kulička z antiperspirantu, stará hadička, sklíčko z brýlí, kus kabelu, kovová krabička od bonbónů, vrtule z větráku...

Já osobně kupuji vlastně už jen barvy, lepidla, karabinky, nitě a šroubky.

A CO KDYŽ MÁM OBĚ RUCE LEVÉ A NAVÍC JSEM ZCELA BEZ FANTAZIE?

Tak tady je to těžší. Zbývají vám asi jen ty bazary, sekáče a Aliexpress. Ale ani tak nemusíte za steampunk utratit majlant.

POSLEDNÍ RADY

Většinou nakupujeme na Aliexpress.com, jen je třeba se tam trochu pohrabat a najít dobrou cenu. Často se tam totiž stejné zboží nabízí za výrazně odlišné ceny. A taky si na ně počkáte měsíc až dva. Pozor na dopravu, někdy je zahrnuta v ceně výrobku a někdy je zvlášť. Před časem se řešily nové předpisy ohledně DPH při nákupu ze zemí mimo Evropskou unii, ale nakonec se s tím Aliexpress popral sám a vy to již neřešíte.

Pokud si objednáváte něco z internetu (a nejen z Aliexpressu), dobře si přečtěte popis. Moje sestra si objednala slunečník a přišla jí třiceticentimetrová dekorace. Přečtěte si recenze, nejlepší je, když jsou doplněny fotografiemi reálného zboží od kupujících. Někdy totiž zjistíte, že přívěsek, co se v nabídce tváří jako kovový reliéf je jen obrázek nalepený na kovovém kolečku.

Budete-li zboží vyhledávat v angličtině, hledejte brýle pod termínem goggles.

EVA foam je pěnový materiál, který používají cosplayeři. Dá se z něj udělat téměř cokoliv. Jen na něm moc neušetříte. Levnější variantou je karimatka, ale kvalit EVy nedosahuje a hůř barví.

Prohlédněte si fotky z českých akcí. Nejlépe momentky. Budete tak mít reálnější představu o steampunku u nás.

TAKŽE, JAK JSTE SE DOČETLI, ZA STEAMPUNK NEMUSÍTE UTRATIT VEŠKERÉ SVÉ ÚSPORY

Je jen na vás, co vás to bude stát. Především nějaký čas a práci. A hlavně. Dokonalý kostým nemusíte mít hned.
A vlastně ani později.

OBRÁZKY

Vytvořte si webové stránky zdarma!